barszcz22Urząd Gminy Srokowo ostrzega mieszkańców o unikanie kontaktu z Barszczem Sosnowskiego - to bardzo niebezpieczna silnie toksyczna roślina.

Uwaga – ten barszcz parzy.

W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia.

Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami. Skutki kontaktu mogą pojawić się na skórze dopiero po kilku godzinach.

W przypadku stwierdzenia występowania ww. rośliny na terenie naszej gminy prosimy niezwłocznie powiadomić tut. Urząd wskazując jej lokalizację.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną pochodzącą z Kaukazu, stamtąd roślina, zwana też barszczem ukraińskim, została rozprzestrzeniona do krajów Europy środkowej oraz wschodniej. Od lat 50-tych do lat 70-tych roślina była uprawiana jako roślina pastewna.

 

 

Wygląd

Barszcz Sosnowskiego posiada długą, bruzdowatą łodygę o wysokości od 1 do nawet 4 metrów. Łodyga jest wewnątrz pusta. Roślina jest u góry zielona, ku dołowi pokryta purpurowymi plamkami.

Barszcz Sosnowskiego posiada duże liście o średnicy do 150 cm. Kaukaskie barszcze uważane są za jedne z największych roślin zielnych świata.

  

 

Poparzenia

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie ekspansywną, rozprzestrzenia się bardzo szybko. W dodatku roślina ta jest silnie toksyczna m.in. dlatego zaprzestano jej uprawy. W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami.

O poparzenie przez Barszcz Sosnowskiego wcale nie trudno. Wystarczy chwila nieuwagi i spotkanie z tą rośliną może się dla nas skończy bardzo nieprzyjemnie. Do poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Takie związki, które osiądą na skórze są bardzo niebezpieczne.

Do powstania poparzeń wystarczy kilka minut. Sok na skórze wystawione na światło bardzo szybko zacznie powodować oparzenia. Oprócz poparzeń skórnych, Barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Objawów poparzeń nie widać od razu. Pojawiają się dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu soku na skórze. Jeżeli mieliśmy kontakt z tą rośliną powinniśmy jak najszybciej umyć skórę pianą mydlaną i dokładnie opłukać zimną wodą. Później miejsce kontaktu skóry z sokiem musimy chronić przed światłem słonecznym przez minimum dwa dni.

Poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego mogą utrzymywać się nawet wiele lat. Znane są przypadki, kiedy blizna po kontakcie z tą rośliną utrzymywała się nawet do 8 lat. Niestety, czasem usunięcie blizny wymaga zabiegu chirurgicznego.

 

Usuwanie

Aktualnie na terenie Polski istnieje zakaz hodowli, rozmnażania i sprzedaży tej rośliny. W Polsce obowiązek zwalczania ognisk tej rośliny mają organy samorządowe. Powinny one prowadzić monitoring gatunku i systematycznie go usuwać. Niestety, roślina ta jest silnie odporna i dość trudno ją zwalczyć.

Istnieje kilka metod zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Jedną z nich jest metoda chemiczna, czyli stosowanie herbicydów. Obecni ta metoda należy do najpopularniejszych w walce z tą rośliną. Niestety nie jest ona w stu procentach skuteczna. Aby kompletnie zniszczyć Barszcz Sosnowskiego trzeba zniszczyć szyjkę korzeniową i sam korzeń rośliny. Stosowane metody chemiczne do końca nie są więc skuteczne.

Oprócz metod chemicznych stosuje się szereg innych rozwiązań, których celem jest zniszczenie tej silnie ekspansywnej rośliny. Metody mechaniczne, agrotechniczne lub nawet metody polegające na wypasaniu zwierząt hodowlanych nie spisują się w walce z barszczem.

Aktualnie trwają badania nad innymi skutecznymi metodami walki z tą rośliną. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo żywotną dlatego sprawia ona tyle kłopotów przy usuwaniu.